Jan Loechel rozpoczął swoją karierę we wczesnych latach 90 – tych, jako główny wokalista i gitarzysta w różnych niemieckich zespołach i projektach obejmujących szeroki wachlarz gatunków muzycznych – od popu do ciężkiego rocka. Zmęczony podróżowaniem i nieustannymi trasami koncertowymi skupiał się coraz bardziej na pracy studyjnej, pisaniu tekstów piosenek, remiksowaniu i produkcji muzycznej.Jego kariera stopniowo nabierała tempa, a przełomowy okazał się tutaj rok 2001 – wówczas muzyk zrealizował swój pierwszy własny projekt ESCANOR utrzymany w konwencji trance – pop ze sztandarowym utworem „Are U Ready”(BMG), który szybko stał się międzynarodowym klubowym hitem, plasując się wysoko na światowych listach przebojów. Ciekawa barwa głosu, specyficzne aranżacje wokalne oraz umiejętność unikatowego i charakterystycznego pisania tekstów sprawiły, iż artysta zaczął dostawać wiele ciekawych propozycji z całego świata.

Wyjątkowo owocna okazała się jego kooperacja z Hardy Schuetze (A la Carte Music) i holenderską wytwórnią płytową Spinnin`Records oraz jej właścicielem Eelko van Kooten. Ogromny sukces miał jednak dopiero nadejść. Punktem zwrotnym w karierze muzyka okazała się bowiem współpraca z ATB – światowej sławy producentem i DJ’em, który dostrzegł nieprzeciętne zdolności Loechela i zaproponował mu użyczenie wokalu w utworach znajdujących się na płycie Seven Years – „Let U Go” i „Believe In Me”, szturmem zdobywających najważniejsze muzyczne rankingi.

Był to znakomity wstęp do długoletniego i niezwykle płodnego współdziałania Tanneberger’a i Loechela, który sprawdził się doskonale także w aranżacjach trance, wykonując „Summer Rain” na kompilacji The DJ 3 in the mix. Kolejne projekty były tylko kwestią czasu. Dlatego, gdy ATB rozpoczął pracę nad płytą Trilogy jasne stało się, iż melancholijny utwór „The Chosen Ones” oraz energetyczne „Feel Alive” i „Better Give Up” mogą zyskać swoją pełnię tylko w wykonaniu Jana.

Miękki i niezwykle charyzmatyczny głos młodego wokalisty rozbrzmiał również w wydanym przez ATB w 2009 roku albumie Future Memories, gdzie zaśpiewał on utwory „What About Us” oraz „Communicate”. Gdy w 2011 roku światło dzienne ujrzał długo oczekiwany album André Tanneberger’a – Distant Earth, krytycy i miłośnicy muzyki mogli przekonać się o jego talencie słuchając „Gold”, „Move On” i „Be Like You” (wystąpił on wówczas pod pseudonimem JanSoon).

Wspaniałym dopełnieniem współpracy Loechela i ATB jest zrealizowany razem z Rudim Dittmann’em projekt JADES, którego owocem jest m.in. „Wrong Medication”. Warto dodać, iż Jan ma na swoim koncie również kooperację z 4Strings, Cosmic Gate, Sashą, Dominikiem Buechele, czy Patriciem La Funkiem. Osiąga także coraz większe sukcesy jako autor tekstów piosenek i producent muzyczny, co czyni z niego wszechstronnie utalentowanego artystę.

autor: Góra & Broczek

Dziękujemy Dancefield za zgodę na wykorzystanie zdjęć w serwisie. Prawa autorskie do wykorzystanych zdjęć pozostają w firmie Dancefield. Jakiekolwiek powielanie lub wykorzystanie zdjęć lub tekstów w innych publikacjach elektronicznych lub drukowanie nie jest dozwolone bez wyraźnej zgody wyżej wymienionej firmy.

Realizacja: Seweryn Sildatk