Distant Earth – „odległa ziemia” to dziewiąty album ATB, który przenosi w inną przestrzeń i pozwala spojrzeć z dystansu na twórczość tego artysty. Pojawił się on 29 kwietnia 2011 roku i osiągnął w krótkim czasie status złotej płyty. Charakterystyczne dźwięki „Twisted Love” wprowadzają w specyficzny klimat albumu, złożonego z dwóch płyt. Pojawiła się również trójpłytowa edycja Distant Earth (Deluxe Version).Odtwarzając pierwszy krążek rozpoczynamy podróż wśród niezwykłych melodii i zmysłowych wokali. „Twisted Love” otwiera album i już pierwszymi dźwiękami oraz wokalem Christiny Soto oddala nas w przestrzeń i wprowadza w trans. Stworzony został również teledysk pokazujący w zwolnionym tempie otaczający nas świat, krajobraz, zieleń a przede wszystkim prostych ludzi żyjących swoim życiem, gdzie wraz z dynamiczną zmianą melodii przyśpiesza czas. Podobnie jest w klipie stworzonym do utworu „Gold” ukazującym życie i otoczenie ludzi azjatyckiego państwa – Birmy.

Niezwykłe odkrycie talentu Sean’a Ryan’a skłoniło André do zaproszenia go do współpracy przy nowym albumie. Jego wokal został  użyty w „All I Need Is You” oraz „Killing Me Inside”. Czwarta pozycja na płycie “If It’s Love” ze śpiewem Melissy Loretty pozytywnie nastraja i po raz kolejny udowadnia świetną współpracę artystów widoczną również w „Heartbeat” oraz „White Letteers”. Jako piąty z pełną dynamiką i energią wkracza „Move On” i prowadzi do rozdziału stworzonego wraz Josh’em Gallahan’em (Rudim Dittmann’em) pod tytułem „Chapter One”. Symbioza dźwięków odzwierciedla nie tylko współpracę muzyczną obu panów, ale również ich przyjaźń poza studiem nagraniowym. Kolejny kawałek z pełną mocą „uderza” słuchacza – mowa oczywiście o wspomnianym wcześniej „Heartbeat”, gdzie jak przyznał sam André inspiracją stała się piosenka Enrique Iglesias’a pod tym samym tytułem.

Najbardziej charakterystyczną produkcją zostaje „ Apollo Road” stworzoną wraz z Dash Berlin. Kolejne remiksy utworu i połączenie z Niki And The Dove – „DJ Ease My Mind” cieszy coraz większe grono słuchaczy i fanów na koncertach i wystąpieniach m.in. na A State Of Trance 550 oraz 600. Idąc za ciosem zaproszenie Rea Garvey, byłego wokalistę słynnego niemieckiego zespołu Reamonn i użycie jego charakterystycznego głosu w „Running A Wrong Way” staje się kolejnym sukcesem. Powoli zwalniając słuchamy melancholijnego „Where You Are”, bądź refleksyjnego „This Is Your Life”. Jako lekka i przyjemna w odbiorze staje się produkcja „One More” oraz ostatni kawałek „White Letters”.

 

Drugą płytę standardowo charakteryzuje spokojniejsze brzmienie i ambient’owy klimat. Już pierwszy kawałek „Vice Versa” wykreowany wraz z Arminem Van Burrenem świadczy o wysokim standardzie całej płyty i zaserwowanych dźwięków. Dominację przejmują klawisze, które tworzą niesamowite lekkie, barwne plamy dźwiękowe. Powiązane perkusją stają się harmonijną jednością. Słychać to wyraźnie w „Magnetic Girl” oraz „Be Like You”, w którym dodatkowo słyszymy wokal JanSoon’a. Perełką tej płyty staje się „Moving Backwards”, gdzie zanurzając się w melodii i zmysłowym śpiewie Kate Louise Smith dosłownie cofamy się wstecz. Genialny zmysł artystyczny tym razem potrafi wzruszyć i zmusić do refleksji każdego odbiorcę. Kawałki „Moments In Peace”,  „Distant Earth”, „Trinity” oraz „City Of Hope” wywierają konkretny emocjonalny stan podczas słuchania jak spokój, radość, nostalgię, smutek czy niepokój. W ostatnich trzech kompozycjach wyraźny staje się każdy dźwięk klawisza, a otaczające tło muzyczne sprawia „ (…)iż można słuchać muzyki w zupełnie inny sposób: traktować ją jako element otoczenia, w ten sam sposób, co kolor światła i dźwięk deszczu (…).” jak opisał to Brian Eno (pierwszy kompozytor muzyki ambient).

autor: Magdalena Piszczek

Dziękujemy Dancefield za zgodę na wykorzystanie zdjęć w serwisie. Prawa autorskie do wykorzystanych zdjęć pozostają w firmie Dancefield. Jakiekolwiek powielanie lub wykorzystanie zdjęć lub tekstów w innych publikacjach elektronicznych lub drukowanie nie jest dozwolone bez wyraźnej zgody wyżej wymienionej firmy.

Realizacja: Seweryn Sildatk